Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuję
-

A

+ A
Kontakt z nami Wesprzyj nas
Rozwiń wyszukwiarkę

Informacje o Domowym Kościele

info

DOMOWY KOŚCIÓŁ – PODSTAWOWE INFORMACJE

Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie mówiąc o sakramencie małżeństwa zwracał uwagę, że znakiem widzialnym są tutaj relacje osobowe między dwojgiem, którzy zawierają przymierze małżeńskie. Jednak relacje między mężczyzną i kobietą nie są wolne od zła, które dotyka człowieka tak z zewnątrz, jak i z jego wnętrza. Ten nieporządek wynikający z grzechu wypaczył wzajemną komunię mężczyzny i kobiety, jaka była od początku darem Stwórcy. "W sakramencie małżeństwa to Bóg czyni siebie gwarantem i zobowiązuje się dokonać tego, co znaki sakramentalne wyrażają i co jest w nich celebrowane, mianowicie ukształtowania jedności z dwojga różnych.".

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie.

Domowy Kościół (nazywany też Oazą Rodzin) jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie.

Powstał z inicjatywy ks. prof. Franciszka Blachnickiego w roku 1973.

DK to wspólnota charyzmatyczna ( łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame), którą tworzą małżeństwa sakramentalne, pragnące zbliżyć się do Boga - lepiej Go poznać i lepiej Mu służyć m. in. poprzez modlitwę, poznawanie Pisma Świętego oraz pogłębienie swojej relacji ze współmałżonkiem, dziećmi i innymi ludźmi.

Tworząc Domowy Kościół w Polsce ks. Blachnicki wzorował się na francuskiej wspólnocie małżeństw – Equipes Notre-Dame (END). Długoletnią współpracowniczką księdza była siostra Jadwiga Skudro. Zajmowała się ona m. in. tłumaczeniem z j. francuskiego materiałów przydatnych w pracach DK, pomagała w tworzeniu kręgów DK, organizowała rekolekcje i spotkania z małżeństwami z Francji, należącymi do END-e.

Małżeństwa DK skupiają się w kręgach. Krąg tworzy od 4 do 7 małżeństw, które spotykają się raz w miesiącu, aby wspólnie się modlić, rozważać Pismo Święte, dzielić się doświadczeniem wiary, a także wspólnie przeżywać swoje radości i troski. Na każdym spotkaniu obecny jest kapłan – jako osoba reprezentująca samego Chrystusa i jako przewodnik duchowy kręgu.

Pary, należące do poszczególnych kręgów współpracują ze sobą w parafii i w rejonie; spotykają się

z osobami z Domowego Kościoła z całej Polski na wspólnie przeżywanych rekolekcjach.

Domowy Kościół w Parafii Mucharz powstał w maju 2013 roku, kiedy to rozpoczął pracę pierwszy krąg. Spotkanie informacyjne, dotyczące Domowego Kościoła, odbyło się już jednak jesienią 2012 roku w mucharskiej plebanii. Zaproszone na nie zostały małżeństwa, które od wielu lat należą do Domowego Kościoła, aby opowiedziały

o wspólnocie. W kolejnym roku – 2014 zaistniał w Mucharzu drugi krąg. Opiekunem duchowym DK w naszej parafii jest ksiądz Leszek Węgrzyn.

Wierzymy, że Duch Święty będzie prowadzić wspólnotę DK w Parafii w Mucharzu, że będzie ona trwać i rozwijać się - szerząc ewangeliczne dobro w rodzinach DK i w całej parafii.

Zapraszamy do wspólnoty rodzin Domowego Kościoła w naszej parafii

ZNAKI DOMOWEGO KOŚCIOŁA

Domowy Kościół posługuje się dwoma znakami, które go identyfikują.

Podstawowym znakiem są dwa greckie słowa: „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu.

domowykosciol1

DK używa również znaku międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Jest to specjalnie napisana dla END ikona Świętej Rodziny.

Ikona ta została wykonana dla Ruchu Equipes Notre-Dame przez siostrę Marię-Paulę, zakonnicę benedyktyńskiego klasztoru na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Jest to przedstawienie Świętej Rodziny jako obrazu zjednoczenia (komunii) Świętych Osób.

Jednocześnie obraz ten wyraża zjednoczenie, miłość, życie małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, która dąży do świętości i do tworzenia komunii we własnym małżeństwie i rodzinie. Święty Józef przygarnia Maryję. Podanymi sobie rękoma Oboje trzymają i obejmują Chrystusa. Chrystus lewą rękę łączy z Ich rękoma, zaś prawą ręką podniesioną do błogosławieństwa wskazuje na Maryję. Te trzy złączone dłonie wyrażają jedność Chrystusa z parą małżeńską połączoną przysięgą małżeńską. Wyrażają one drogę i zadania małżonków chrześcijańskich: każde z nich z osobna i oboje razem powinni trzymać się Chrystusa. On jest między małżonkami chrześcijańskimi.

ikona-sw-rodziny

Ks. Prof. Franciszek Blachnicki Założyciel Domowego Kościoła

Życiorys ks. F. Blachnickiego

F--BLACHNICKI-TWARZ

Siostra Jadwiga Skudro Rscj Współpracowniczka Ks. F. Blachnickiego

Życiorys siostry Jadwigi Skudro

siostra-e1439942632608

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

KWC została powołana przez ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu:

„Proszę abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”.

Krucjata została uroczyście ogłoszona w obecności Ojca Świętego, Jemu oddana i przez Niego pobłogosławiona podczas 1. Pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu (źródło: http://kwc.oaza.pl).

Więcej informacji na stronie KWC

herb-duzy

Parafia Św. Wojciecha w Mucharzu

Mucharz 111

34-106

Mucharz

parafiamucharz@op.pl