Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana

katolickie_stowarzyszenie

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Jest to organizacja współkształtująca rzeczywistość polską i przygotowująca katolików świeckich do służby Kościołowi i Narodowi. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności.

W 1994 roku w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II skierował do delegacji Stowarzyszenia słowa: „Budujcie Civitas Christiana”, które stały się syntezą programową dla działalności członków.

Bp Jan Chrapek do członków Stowarzyszenia zgromadzonych na Jasnej Górze mówił: „Wasza wspólnota – Civitas Christiana – zrodzona z intuicji św. Augustyna, podbudowana wielkim myśleniem religijnym i patriotycznym Prymasa Tysiąclecia ma do spełnienia wielką rolę. Uczyńcie wszystko, aby nasze społeczeństwo było społeczeństwem chrześcijańskim, było civitas Christiana.”

Specyfiką działalności naszego Stowarzyszenia jest łączenie formacji z kulturą, obok sympozjów, odczytów, wystaw, konkursów, współpracy z polakami zza wschodniej granicy, spotkań literackich, podjęto inicjatywę zorganizowania ośrodków formacji katolicko-społecznej. Coraz większym powodzeniem cieszy się organizowany przez Stowarzyszenie Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, nad którym honorowy patronat objął nieżyjący już Prymas Polski Józef kardynał Glemp. Aby dotrzeć do finału co roku blisko 20 tys. młodych ludzi musi wykazać się wyjątkową znajomością Pisma Świętego i pokonać dwa etapy: eliminacje szkolne i eliminacje diecezjalne. Pytania przygotowują pracownicy naukowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Co roku członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pielgrzymują do miejsca, które głęboko wpisało się w jego tradycję – na Jasną Górę. Pielgrzymka ta odbywa się w maju, w rocznicę śmierci Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, dla podkreślenia faktu, iż w programie swych działań Stowarzyszenie nawiązuje do nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Stowarzyszenie „Civitas Christiana” składa się z wielu oddziałów. Jednym z nich jest Oddział Terenowy w Jaszczurowej, należący do Oddziału Okręgowego w Krakowie, którego przewodniczącą od ponad 14 lat, a więc od początku powstania Oddziału, jest Irena Jamróz.

Oddział Terenowy w Jaszczurowej powstał 20 lutego 2000 roku i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Obecnie należy do niego 30 członków. Oprócz licznych spotkań, Stowarzyszenie organizuje wiele wyjazdów, pielgrzymek, odczytów, a także różnego rodzaju wydarzeń, jak np. spotkanie opłatkowe. Co roku członkowie Stowarzyszenia wyjeżdżają na Adwentowe oraz Wielkopostne Dni Skupienia, które mają miejsce w Krakowie.

Najnowszym przejawem działalności Stowarzyszenia jest organizowane w każdy trzeci wtorek miesiąca Spotkanie Biblijne, odbywające się w siedzibie Stowarzyszenia, którego zadaniem jest m.in. przybliżenie słów Pisma Świętego oraz polemika na wybrany temat, związany z Biblią. W czasie każdego spotkania do zebranych kieruje słowo ks. Krzysztof Strzelichowski, proboszcz Parafii p.w. Św. Wojciecha BM w Mucharzu. Podczas każdego Spotkania Biblijnego obecni są nie tylko członkowie Stowarzyszenia, ale też goście i sympatycy Stowarzyszenia.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Jaszczurowej zobligowało się również do wspólnego odmawiania Różańca, w każdy pierwszy piątek miesiąca, w miejscowej kaplicy, w intencji rychłej Beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego – patrona Stowarzyszenia.