Echo Niedzielnego Słowa - 6 niedziela wielkanocna - 9 maja 2021

I Czytanie: (Dz 10, 25-26. 34-35. 44-48)
Psalm responsoryjny: (Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4)
II Czytanie: (1 J 4, 7-10)
Aklamacja: (J 14, 23)
Ewangelia: (J 15, 9-17)
Hasło Przewodnie Liturgii Słowa: "Miłujmy się wzajemnie. Trwajmy w miłości Chrystusa"
Słowo przewodnie Liturgii Słowa: Miłość
1. Miłość jest nam dana przez Boga - "nie wyście mnie wybrali, ale Ja Was wybrałem" - to Bóg pierwszy nas ukochał; nie my sobie wymyśliliśmy miłość - On nam ją dał
2. Mamy korzystać z tego daru poprzez Jego realizację w codziennym życiu - "abyście szli i owoc przynosili", "wytrwajcie w miłości mojej"
3. Miłość została dana darmo, ale nie możemy na tym darze poprzestać - musimy z niego korzystać - "Miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga" -
4. Miłość musi być wyrażona w czynach - "nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich" - Chrystus nie poprzestał na mówieniu, lecz dopełnił miłości przez krzyż
5. Miłość to pragnienie dobra drugiego człowieka, pragnienie dobra osoby, którą się kocha - to dobro jest powiązane z ofiarą i nierzadko cierpieniem
6. Błędnym przekonaniem jest twierdzenie, że jak kogoś kocham to ten ktoś ma być dla mnie - to ja mam być dla Niego - kocham żonę jestem dla niej, kocham męża jestem dla Niego - mam dawać a nie brać - "więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Św. Paweł)
7. Chrystus pokazuje miłość dającą siebie - poprzez krzyż, ale także poprzez całe swoje życie - miłość do celników, faryzeuszy, kobiety cudzołożnej - każdego człowieka
8. Inni mają widzieć w nas Boga - Korneliusz klęka przez Piotrem - Piotr słusznie Go stopuje, bo klękać powinno się przed Bogiem - Piotr podkreśla, że jest tylko narzędziem w rękach Boga, by Jego głosić - ale weźmy to od innej strony: Korneliusz klęka bo widzi w Piotrze Boga - a raczej w Jego postępowaniu, w czynach - dlatego nasza wiara ma wyrażać się przede wszystkim w czynach - "po owocach ich poznacie" (św. Paweł)