Echo Niedzielnego Słowa - 4 niedziela wielkanocna

Z dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy inicjatywę pt: "Echo niedzielnego Słowa" . Celem inicjatywy jest zamieszczenie głównych myśli z liturgii słowa danej niedzieli, by można było do Słowa Bożego wracać przez kolejny tydzień:
4 Niedziela Wielkanocna - Niedziela Dobrego Pasterza
Pierwsze czytanie: (Dz 4,8-12)
Psalm responsoryjny: (Ps 118,1 i 8.9 i 21.22-23.26 i 28cd)
Drugie czytanie: (1 J 3,1-2)
Aklamacja: (J 10,14)
Ewangelia: (J 10,11-18)
Myśli przewodnie Liturgii Słowa:
- Pasterz, a najemnik - jaka jest różnica miedzy Pasterzem, a najemnikiem? Pasterz - władca mający na celu służbę swoim owieczkom, gotowy do miłości ofiarnej, pełnej poświęcenia; Najemnik - nastawiony na zaspokajanie własnego EGO, wpatrzony we własne Ja - do kogo jest mi bliżej? Warto szczerze odpowiedzieć.....
- Każdy z nas jest wezwany do bycia Pasterzem - to nie zadanie tylko dla kapłanów, duszpasterzy - to zadanie dla każdego z nas - dawać świadectwo - tak jak Pasterz powinien pachnieć owcami tak my powinniśmy pachnieć Chrystusem tzn. dawać o nim świadectwo wszędzie gdzie się znajdziemy - nie tylko w czasie Mszy Świętej czy modlitwy, ale w każdej okoliczności naszego życia
- Jako Pasterze i świadkowie Chrystusa musimy liczyć się z odrzuceniem przez świat - mówi o tym wyraźnie Pierwsze Czytanie i Psalm Responsoryjny - Chrystus jest nazwany "Kamieniem, Który odrzucili budowniczy" - budowniczymi są Ci, którzy skazali Go na ukrzyżowanie, bo nie uznali w Nim Mesjasza. Ilekroć nie dajemy świadectwa, lecz wypieramy się z różnych powodów: wygody, komfortu, dostosowania się do świata - tylekroć odrzucamy "Kamień, którym jest Chrystus"
- Obowiązek świadectwa wynika także z Sakramentu Chrztu Świętego - dobitnie mówi o tym drugie czytanie - "Popatrzcie jaką miłością obdarzył nas Ojciec - zostaliśmy nazwani Dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy" - to wielka łaska, ale łaska jest jak prezent - trzeba go odpakować i cieszyć się Nim - a to cieszenie to działanie w praktyce - dawanie świadectwa, emanowanie wiarą
- Jesteśmy także owcami - potrzebujemy Pasterza - Chrystus jest Najlepszym Pasterzem - nie chciejmy w to nigdy zwątpić