Pierwsze podejście Mucharz na ŚDM 2016

W tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży w Krakowie od 18 do 21.07. w Bazylice Mariackiej odbywały się rekolekcje w ramach Mercy Festival, czyli Festiwalu Miłosierdzia. Wierni mogli codziennie uczestniczyć w mszy św., podczas której kazania głosili dominikanie - znany młodzieży o. Adam Szustak oraz o. Tomasz Nowak. Msze poprzedzała godzinna adoracja w ciszy. W czwartek 21.07. młodzież z mucharskiej parafii na czele z wikariuszem ks. Leszkiem Węgrzynem również wzięła udział w tym pięknym wydarzeniu. Modliliśmy się o dobre przeżycie Światowych Dni Młodzieży oraz za wszystkich pielgrzymów - aby szczęśliwie dotarli do Krakowa. Zanim jednak nasza pięcioosobowa grupa przybyła do Bazyliki Mariackiej chcieliśmy załatwić kilka organizacyjnych spraw związanych z mucharską rowerową pielgrzymką na ŚDM. Najpierw pojechaliśmy do Kokotowa. Tam zostawiliśmy namioty u rodziny, która będzie gościć naszą młodzież. Przemiła pani Maria poczęstowała nas kawą i pyszną szarlotką, poznaliśmy domowników oraz rozejrzeliśmy się po terenie. Niestety czas nas naglił i musieliśmy jechać dalej. Kolejnym punktem wyprawy było mieszkanie, które również będzie służyło jako baza mucharskich pielgrzymów. Z lekkimi przygodami nawigacyjnymi dotarliśmy na ul. Odrzańską i tam zostawiliśmy bagaże, śpiwory i karimaty. Teraz mogliśmy już śmiało gnać do rynku. Nasze rekolekcje rozpoczęliśmy przed godz. 19 adoracją. Mieliśmy szczęście zająć miejsca przed samym ołtarzem i każdy w skupieniu i ciszy modlił się przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 18:30 rozpoczęła się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa i 9 kapłanów. Jak wspomniałam wcześniej naukę rekolekcyjną głosili wspólnie o. Adam Szustak i o. Tomasz Nowak. Ze względu na zgromadzoną w bazylice międzynarodową młodzież czytania oraz słowa rekolekcjonistów były tłumaczone na język angielski. Motywem przewodnim nauki były słowa Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 13, 10-17). Dominikanie przypomnieli nam, że wielu z nas nie potrafi dostrzec Boga i Jego dobra pomimo wszelkich dowodów Jego obecności w naszym życiu. Jak mówi Chrystus: „Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.” Równie często brakuje nam wytrwałości w pogłębianiu swojej wiary, zbliżaniu do Boga czy ogólnie dążeniu do jakiegoś szczytnego celu. Ojciec Adam, jak to ma w zwyczaju, poparł swoją naukę ciekawymi przykładami z życia. Mówił m.in. o chłopaku, który dla swojej narzeczonej poddał się trudnej 3letniej kuracji aby wyleczyć się z jąkania. Po pięknej mszy i nauce dającej wiele do myślenia, zaproszeni przez ojców udaliśmy się wraz z pozostałymi wiernymi przed Bazylikę Mariacką, aby wielbić Pana. Przed kościołem ustawiona była scena, na której występowały zespoły ewangelizacyjne – Owca i niemaGOtu. Wraz ze zgromadzonym tłumem, pełni Bożej radości chwaliliśmy Pana śpiewem i tańcem. Towarzyszyli nam dominikanie opowiadający o świadectwach wiary, z którymi się zetknęli. Pomimo tego, że do ŚDM pozostało jeszcze kilka dni rynek pełen był młodzieży z różnych części świata. Dało się już wyczuć niezwykłą atmosferę wzajemnej otwartości i życzliwości. Na koniec wyprawy odwiedziliśmy siostrę Izę, która współpracuje z ks. Leszkiem i mucharską młodzieżą. Siostra m.in. pokazała nam krótki film opowiadający o działalności Zgromadzenia Sług Jezusa. Po tej bardzo miłej wizycie ruszyliśmy w drogę powrotną do Mucharza. Czas spędzony w czwartek w Krakowie był dla nas bardzo cenny. Poprzez rekolekcje mogliśmy lepiej przygotować się na Światowe Dni Młodzieży. Ponadto każde spotkanie – zarówno z panią Marią w Kokotowie, ojcami dominikanami, młodzieżą zgromadzoną na krakowskim rynku czy z siostrą Izą wniosło coś wartościowego w nasze życie. Bo jak powiedział ks. Leszek: „Każdy nowy człowiek, którego poznajemy przybliża nas do Boga.”

Anna Harbut